Competitions

Sparring

Select different year - 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009

25th November 2012 - Sheffield University Sparring & Poomse Competition

Sheffield University Taekwondo Competition

The Sheffield University Taekwondo competition (in association with Sang Mu Taekwondo & Mudo) will take place on Sunday 25th November 2012 at:

Wisewood Sports Centre, 75 Laird Road, Sheffield, S6 4BS.

It will feature full contact sparring along with poomse (Pal Jung Do or WTF) events.

Below is a map of where the venue is which you can use to plan a route:


View Wisewood Sports Centre in a larger map

28th October 2012 - Chun Ma Inter-Club Competition

Here are the results from the Chun Ma inter-club competition which took place on Sunday 28th October 2012.

Events

16+ Flying Side Kick

1st Robert Lewis Kyo Hoon
2nd Thomas Hughes University of Sheffield
3rd Shane Meek Chung Do Kwan
4th Simon Nicholls University of Sheffield

U10 Kup Grade Pattern

1st Kimberley Maw Chung Do Kwan
2nd Jacob Fisher Kyo Hoon
3rd Leah Pratt Chung Do Kwan
4th Max Cole Yong Gi

10-15 Yr Kup Grade Pattern

1st Luke Beddows HAMA Taekwondo
2nd Liam Fisher Kyo Hoon
3rd India Rothery-Higgins Chung Do Kwan
4th Stephen Foster Kyo Hoon

16+ Kup Grade Pattern

1st Simon Nicholls University of Sheffield
2nd Jonathan Lunn Sevenhills
3rd James Bradley University of Sheffield
4th Rachel Bell University of Sheffield

U16 Dan Grade Pattern

1st Adam Green Chun Ma
2nd Nathan Gollins HAMA Taekwondo
3rd Thomas Gethin Kyo Hoon
4th Amy Jackson Chun Ma

16+ Dan Grade Pattern

1st Katie Ward Chun Ma
2nd James Pidcock Chun Ma
3rd Melissa Sadler Kyo Hoon
4th Jessica Sanderson Chun Ma

U10 Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Joshua Dyson & Eli Wilson Yong Gi
2nd Megan Cottam & Ben Cottam Kyo Hoon
3rd James Allender & Willis Deeley Red Dragon
4th Prem Patel & Alex Chapman Kyo Hoon

10-15 Yr Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Dylan Lewis & Stephen Foster Kyo Hoon
2nd Liam Fisher & Jacob Fisher Kyo Hoon
3rd Sam Atkinson & James Fletcher Chun Ma
4th Lucy Fletcher & Georgia Loosemore Chun Ma

16+ Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Tracey Chapman & Sue Fisher Kyo Hoon
2nd Jonathan Lunn & Robin Moss Sevenhills
3rd Marjorie Brown-Thomas & Jemini Patel Kyo Hoon

U16 Dan Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Nathan Gollins & Luke Beddows HAMA Taekwondo
2nd Eden Fisher & Thomas Gethin Kyo Hoon
3rd Adam Green & Matthew Chapman Chun Ma
4th Olivia Ley & Amy Jackson Chun Ma

16+ Dan Grade 1 or 3-Step Sparring

1st James Pidcock & Katie Ward Chun Ma
2nd Alan Edis & Ed Vernon Yong Gi
3rd Jessica Sanderson & Branden Griffiths Chun Ma
4th Kyle Fisher & Shauna Chapman Kyo Hoon

Dan Grade Paired Pattern

1st James Pidcock & Katie Ward Chun Ma
2nd Adam Green & Matthew Chapman Chun Ma
3rd Jessica Sanderson & Daniel Jackson Chun Ma
4th Eden Fisher & Thomas Gethin Kyo Hoon

Sparring

Winner
vs
Runner-up
Max Cole   Lex Fowler
Mikey Griffiths   Alex Chapman
Matthew Hall   Simon Nicholls
Eleanor Gollins   Morgan Rumney
Tracey Chapman   Claire Scott
Thomas Gethin   James Lunt
Andrew Knight   James Allender
Carlo Corey   David Aston
Luke Beddows   James Fletcher
Branden Griffiths   Daniel Keogh
Amy Jackson   India Rothery-Higgins
Morgan Rumney   Phoebe Knight
Jacob Fisher   Joshua Whittle
Prem Patel   Tyler Rothery
India Rothery-Higgins   Tyler Rumney
Eleonore Raynor   Sandra Baldwin
Willis Deeley   Anya Cross
Tracey Chapman   Kerri Whittle
Eden Fisher   Mikey Griffiths
Willis Deeley   Eli Wilson
Jessica Sanderson   Sandra Baldwin
William Allender   Prem Patel
Ed Vernon   Thomas Hughes
Stephen Foster   James Fletcher
Joshua Whittle   Bradley Dawson
Katie Ward   Dannie Clarke
Daniel Jackson   Dane Clements
Gregg Hick   Daniel North
Nathan Gollins   Mikey Griffiths

Best Overall Competitors

Best Male Luke Beddows
Best Female Katie Ward

Well done to everyone who took part!


9th September 2012 - HAMA Taekwondo Sparring & Poomse Competition

The HAMA Taekwondo sparring poomse competition will take place on Sunday 9th September 2012 from 10:00am onwards at:

Upton Community Centre, Hough Green Road, Hough Green, Widnes, WA8 4PF.

It will feature one-on-one sparring along with poomse events.

Below is a map of where the venue is which you can use to plan a route:


View Upton Community Centre in a larger map

21st April 2012 - Kyo Hoon Inter-Club Competition

Here are the results from the Kyo Hoon inter-club competition which took place on Saturday 21st April 2012.

Events

U16 Flying Side Kick

1st Liam Fisher Kyo Hoon
2nd Thomas Gethin Kyo Hoon
3rd Kyle Fisher Kyo Hoon

16+ Flying Side Kick

1st Thomas Hughes Sang Mu
2nd Robert Lewis Kyo Hoon
3rd Mark Stephens Chun Ma

U7 10th-5th Kup Grade Pattern

1st Ben Cottam Kyo Hoon
2nd Max Cole Yong Gi

U11 10th-5th Kup Grade Pattern

1st Joshua Dyson Yong Gi
2nd Bilal Al-Dhaleai Kyo Hoon
3rd Jo Marsh Yong Gi

U11 4th-1st Kup Grade Pattern

1st Stephen Foster Kyo Hoon
2nd Jacob Fisher Kyo Hoon
3rd Dylan Lewis Kyo Hoon

U18 4th-1st Kup Grade Pattern

1st Liam Fisher Kyo Hoon
2nd Shauna Chapman Kyo Hoon
3rd Yousif Kasem Kyo Hoon

18+ 10th-5th Kup Grade Pattern

1st Rachel Bell Sang Mu
2nd Marjorie Brown-Thomas Kyo Hoon
3rd Lindsey Shaw Sang Mu

18+ 4th-1st Kup Grade Pattern

1st Tracey Chapman Kyo Hoon
2nd Benedict Hazel Sang Mu

U13 Dan Grade Pattern

1st Thomas Gethin Kyo Hoon
2nd Matthew Chapman Chun Ma
3rd Amy Jackson Chun Ma
3rd Eden Fisher Kyo Hoon

U18 Dan Grade Pattern

1st Melissa Sadler Kyo Hoon
2nd Chelsea Powell Chun Ma
3rd Daniel Jackson Chun Ma

Dan Grade Creative Pattern

1st Chelsea Powell Chun Ma
2nd Eden Fisher Kyo Hoon
3rd Thomas Hughes Sang Mu

U7 10th-5th Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st William Grochocki & Ben Cottam Kyo Hoon

U11 10th-5th Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Eli Wilson & Joshua Dyson Yong Gi
2nd Bilal Al-Dhaleai & Ben Cottam Kyo Hoon
3rd Jo Marsh & Bradley Dawson Yong Gi

U12 4th-1st Kup Grade 1-Step Sparring

1st Dylan Lewis & Stephen Foster Kyo Hoon
2nd Yousif Kasem & Liam Fisher Kyo Hoon
3rd Jacob Fisher & Zak Andrews Kyo Hoon

18+ Kup Grade 1-Step Sparring

1st Tracey Chapman & Sue Fisher Kyo Hoon
2nd Tracey Chapman & Shauna Chapman Kyo Hoon
3rd Marjorie Brown-Thomas & Emily Bloomer Kyo Hoon

U13 Dan Grade 1-Step Sparring

1st Thomas Gethin & Eden Fisher Kyo Hoon
2nd Matthew Chapman & Amy Jackson Chun Ma

U18 Dan Grade 1-Step Sparring

1st Chelsea Powell & Daniel Jackson Chun Ma
2nd Melissa Sadler & Kyle Fisher Kyo Hoon

18+ Dan Grade 1-Step Sparring

1st Daniel McGeoghan & Mark Stephens Chun Ma
2nd Thomas Hughes & Carlo Corey Sang Mu

U11 10th-5th Kup Grade Self-Defence

1st Jo Marsh & Bradley Dawson Yong Gi
2nd Eli Wilson & Joshua Dyson Yong Gi
3rd Prem Patel & Alex Chapman Kyo Hoon

U12 4th-1st Kup Grade Self-Defence

1st Dylan Lewis & Stephen Foster Kyo Hoon
2nd Yousif Kasem & Liam Fisher Kyo Hoon

18+ Kup Grade Self-Defence

1st Tracey Chapman & Sue Fisher Kyo Hoon
2nd Marjorie Brown-Thomas & Emily Bloomer Kyo Hoon

U13 Dan Grade Self-Defence

1st Thomas Gethin & Eden Fisher Kyo Hoon
2nd Matthew Chapman & Amy Jackson Chun Ma

U18 Dan Grade Self-Defence

1st Chelsea Powell & Daniel Jackson Chun Ma
2nd Melissa Sadler & Kyle Fisher Kyo Hoon

Team Event (Pattern, 1-Step Sparring & Self-Defence)

1st Kyo Hoon Triple Trouble Kyo Hoon
2nd Kyo Hoon Kyo Hoon
3rd KyoHoon.com Kyo Hoon

Fighting

Winner
vs
Runner-up
Max Cole   Ben Cottam
Prem Patel   James Allender
Bilal Al-Dhaleai   Zak Andrews
Yousif Kasem   Matthew Chapman
Eli Wilson   William Allender
Willis Deeley   Joshua Dyson
Stephen Foster   James Fletcher
Daniel North   Benedict Hazel
Ed Vernon   Thomas Hughes
Jacob Fisher   Sam French
Prem Patel   Max Cole
Bilal Al-Dhaleai   Jacob Fisher
Amy Jackson   Matthew Chapman
Kahwee Yeo   Ed Vernon
Rachel Bell   Eleonore Rayner
Saeed Neshat   Carlo Corey
Bilal Al-Dhaleai   Prem Patel
Willis Deeley   Eli Wilson
Kahwee Yeo   Daniel North
Dan McGeoghan   Alan Edis

Best Overall Competitors

Cadet Thomas Gethin
Junior Chelsea Powell
Senior Tracey Chapman

Well done to everyone who took part!