Competitions

Sparring

Select different year - 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009

24th November 2013 - Sheffield Sang Mu Sparring & Technical Competition

Sang Mu Taekwondo Competition

The Sheffield Sang Mu Taekwondo competition will take place on Sunday 24th November 2013 at:

Wisewood Sports Centre, 75 Laird Road, Sheffield, S6 4BS.

It will feature full contact sparring along with poomse (Pal Jung Do or WTF), 1-Step Sparring and Flying side kick events.

Please see Master David for entry forms.

Below is a map of where the venue is which you can use to plan a route:


View Wisewood Sports Centre in a larger map

29th September 2013 - Chun Ma Inter-Club Competition

Here are the results from the Chun Ma inter-club competition which took place on Sunday 29th September 2013.

Events

U16 Flying Side Kick

1st Liam Fisher Kyo Hoon
2nd Liam Owen Skelmersdale Taekwondo Academy
3rd Ben Udall Sevenhills

16+ Flying Side Kick

1st Daniel Stifman Chung Do Kwan (Dave Oliver)
2nd Alan Howard Chung Do Kwan (Dave Oliver)
3rd Shane Meek Chung Do Kwan (Dave Oliver)

U11 Kup Grade Pattern

1st Kira Moles-Rusa Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Ben Cottam Kyo Hoon
3rd Jacob Fisher Kyo Hoon

11-17 Kup Grade Pattern

1st Anna Thompson Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Stephen Foster Kyo Hoon
3rd Harry Evans Chung Do Kwan (Katey Wallace)

18+ Kup Grade Pattern

1st Natalie Rowlands Skelmersdale Taekwondo Academy
2nd Emma Meadwell Skelmersdale Taekwondo Academy
3rd Chris Evans Chung Do Kwan (Katey Wallace)

U18 Dan Grade Pattern

1st Sarah Graham Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Emma Brookes Chung Do Kwan (Dave Oliver)
3rd Adam Green Chun Ma

18+ Dan Grade Pattern

1st Aoife McEvoy ITMA
2nd Elizabeth Oliver Chung Do Kwan (Dave Oliver)
3rd Carl Byrne ITMA

35+ Dan Grade Pattern

1st Nigel Eastham Skelmersdale Taekwondo Academy
2nd Anita O'Brien ITMA
3rd Tony Graham Chung Do Kwan (Katey Wallace)

U11 Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Joshua Dyson & Jo Marsh Yong Gi
2nd Megan Cottam & Ben Cottam Kyo Hoon
3rd Lucy McClure & Kimberley Maw Chung Do Kwan (Dave Oliver)

11-17 Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Dylan Lewis & Stephen Foster Kyo Hoon
2nd Harry Evans & Leah Moss Chung Do Kwan (Katey Wallace)
3rd Liam Fisher & Jacob Fisher Kyo Hoon

18+ Kup Grade 1 or 3-Step Sparring

1st Dave Coomber & Ian Black Skelmersdale Taekwondo Academy
2nd Louis Welsh & Andrew Barley Chung Do Kwan (Katey Wallace)
3rd Piotr Toczyska & Chris Evans Chung Do Kwan (Katey Wallace)

U18 Dan Grade 1-Step Sparring

1st Nathan Gollins & Luke Beddows Supreme Taekwondo Academy
2nd Daniel Graham & Anna Thompson Chung Do Kwan (Katey Wallace)
3rd Adam Green & Matthew Chapman Chun Ma

18+ Dan Grade 1-Step Sparring

1st Sarah Graham & Tony Graham Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Aoife McEvoy & Carl Byrne ITMA
3rd Donna Taylor & Sue Fisher Kyo Hoon

U11 Kup Grade Self-Defence

1st Joshua Dyson & Jo Marsh Yong Gi
2nd Bradley Dawson & Max Cole Yong Gi
3rd Megan Cottam & Ben Cottam Kyo Hoon

11-17 Kup Grade Self-Defence

1st Harry Evans & Leah Moss Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Dylan Lewis & Stephen Foster Kyo Hoon
3rd Jemini Patel & Prem Patel Kyo Hoon

18+ Kup Grade Self-Defence

1st Piotr Toczyska & Chris Evans Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Louis Welsh & Andrew Barley Chung Do Kwan (Katey Wallace)
3rd Marjorie Brown-Thomas & Sue Fisher Kyo Hoon

U18 Dan Grade Self-Defence

1st Eden Fisher & Thomas Gethin Kyo Hoon
2nd Natasha Jackson & Holly Ward ITMA
3rd Jordan Beveridge & Dylan O'Brien ITMA

18+ Dan Grade Self-Defence

1st Sarah Graham & Tony Graham Chung Do Kwan (Katey Wallace)
2nd Aoife McEvoy & Carl Byrne ITMA
3rd Catriona Murphy & Anita O'Brien ITMA

U16 Team Event

1st ITMA ITMA
2nd Kyo Hoon Golden Stars Kyo Hoon
3rd Kyo Hoon Kyo Hoon

16+ Team Event

1st ITMA ITMA

Sparring

Winner
vs
Runner-up
Kyle Eastham (SKELM)   Alex Chapman (KHCM)
Ben Cottam (KHCM)   Lloyd Curry (CHAMP)
Ben Ewins (SKELM)   Ben Cottam (KHCM)
Prem Patel (KHCM)   Bradley Dawson (YG)
Cody Calvert (ST)   Zac Woodhall (RD)
Stephen Foster (KHCM)   Daniel Graham (KTCDK)
Daniel Graham (KTCDK)   Tyler Rothery (DOCDK)
Eden Fisher (KHCM)   Mikey Griffiths (CM)
Ellie-Jo Graham (CHAMP)   Sophie Winteridge (ST)
Max Atkinson (KTCDK)   Ethan Jaques (SH)
Jacob Fisher (KHCM)   Ben Ewins (SKELM)
Jake Calvert (ST)   Cole Curry (CHAMP)
Megan Cottam (KHCM)   Jasmine Bellamy (ST)
Jemini Patel (KHCM)   Anya Cross (RD)
Liam Owen (SKELM)   Ben Udall (SH)
Max Cole (YG)   Adam Harrop (ST)
Anya Cross (RD)   Natalya Aktekin (SH)
Olivia Curry (CHAMP)   Kayleigh O'Brien (ITMA)
Kennedy Alexander (CHAMP)   Phoebe Knight (SUP)
Kira Moles-Rusa (KTCDK)   Siena Biney (CHAMP)
Phoebe Knight (SUP)   Sydney Cassidy (DOCDK)
Andrew Scriven (SM)   Jake Cockayne (SH)
Andrew Scriven (SM)   Louis Welsh (KTCDK)
Andy Johnson (SKELM)   Robin Moss (SH)
Victoria Hay (KTCDK)   Anita O'Brien (ITMA)
Ben Morrison (CM)   Shane Meek (DOCDK)
Branden Griffiths (CM)   Robert Lewis (KHCM)
Jonathan Lunn (SH)   Craig Jarvis (DOCDK)
Daniel Jackson (CM)   Dane Clements (DOCDK)
Daniel Craven (SKELM)   Josh O'Neill (KTCDK)
Daniel Stifman (DOCDK)   Jonathan Lunn (SH)
Jason Harrop (SM)   Dave Coomber (SKELM)
Daniel Jackson (CM)   Dylan O'Brien (ITMA)
Gemma Simpson (SKELM)   Jasmine O'Neill (ST)
Kieran Mawson (DOCDK)   Carl Cameron (SKELM)
Luke Beddows (SUP)   Cody Latue (DOCDK)
Sarah Graham (KTCDK)   Natasha Jackson (ITMA)
Nathan Gollins (SUP)   Cody Latue (DOCDK)
Paul Hutchinson (SKELM)   Stephen Rothery (DOCDK)
Tyler Carney (DOCDK)   Piotr Toczyski (KTCDK)
Sarah Graham (KTCDK)   Emma Brookes (DOCDK)
Sarah Graham (KTCDK)   Shauna Chapman (KHCM)
Andrew Knight (SUP)   Tyler Rothery (KTCDK)

Well done to everyone who took part!


17th March 2013 - Portugal 2013 Open Competition

Congratulations to the Chun Ma & Kyo Hoon Students that competed at the Portugal 2013 Open competition at Peniche:

Gold

Andy Fisher Kyo Hoon Freestyle Poomsae
Andy Fisher Kyo Hoon WTF Poomsae
Angela Gethin Kyo Hoon Freestyle Poomsae
Angela Gethin Kyo Hoon WTF Poomsae
Thomas Gethin Kyo Hoon Kyorugi (Sparring)
Bob Lewis Kyo Hoon Hand Kyokpa (Breaking)
Bob Lewis Kyo Hoon Freestyle Poomsae (over 45)

Silver

Dan Chun Ma Kyorugi (Sparring)
Ben Sunderland Uni Freestyle Poomsae
Eden Fisher Kyo Hoon Kyorugi (Sparring)
Tracey Chapman Kyo Hoon Kyorugi (Sparring)
Bob Lewis Kyo Hoon WTF Poomsae
Melissa Sadler Kyo Hoon Freestyle Poomsae
Marjorie Thomas-Brown Kyo Hoon Poomsae
Thomas Gethin & Eden Fisher Kyo Hoon Paired Self-Defence
Ben Cottam, Jacob Fisher & Alex Chapman Kyo Hoon Team Self-Defence

Bronze

Jess Chun Ma Freestyle Poomsae
Liam Chun Ma Flying Kyokpa (Breaking)
Jacob Fisher Kyo Hoon Kyorugi (Sparring)
Ben Morrison Sunderland Uni Kyorugi (Sparring)
Sue Fisher Kyo Hoon Poomsae
Sue Fisher Kyo Hoon Hand Kyokpa (Breaking)
Thomas Gethin, Eden Fisher, Dylan Lewis & Stephen Foster Kyo Hoon Team Self-Defence
Thomas Gethin Kyo Hoon WTF Poomsae
Alex Chapman Kyo Hoon Kyorugi (Sparring)
Stephen Foster Kyo Hoon Kyorugi (Sparring)